Second hand, bullar och vackra vyer

20121004-194922.jpg

Idag åkte vi till Arvidsjaur en sväng, och där fyndade jag bland annat dessa två böcker för 1 kr respektive 5 kr. Jag betalade med mynt. Lite kontrast mot Bokmässan då varje inköp låg kring 200 kr.

20121004-194944.jpg

Sedan åkte vi vidare till farmor för en blixtfika (vi hade bråttom då pappa skulle komma med bussen från Norge inom tjugo minuter). Farmor hade koll på dagens högtid och jag delade först en gigantisk kanelbulle (”Den är ju så stor”), men vad som hände sedan behöver knappast redogöras.

20121004-194935.jpg

När vi hämtat pappa och närmade oss Järvträsk (där jag är uppvuxen och hälsar på för tillfället) tyckte jag att himlen började se lite fin ut.
”Pappa, vi borde nog köra ner till badstranden”, sa jag när vi närmade oss korsningen in till byn.
”Varför det?” frågade han.
”Jag tror det är fint där nu”, svarade jag.
”Jaså … hm, jag tror nog det är för sent”, sa han och tittade upp mot den ganska så grå himlen.

Väl på badstranden kunde vi dock konstatera att min inre fotoklocka tickade helt i takt med solnedgången … Magiskt!

20121004-195001.jpg

Detta inlägg publicerades i Formgivning och foto, Läsande. Bokmärk permalänken.

2 kommentarer till Second hand, bullar och vackra vyer

  1. Eli skriver:

    Tjusigt!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s