Jag blir så irriterad när jag hittar böcker som jag glömt skriva om här. Varför? För att jag minns ofta om en bok är:
1. Superduperbra2. Megakass
Sedan böcker som är mellan superduperbra och megakass … de minns jag egentligen sällan särskilt mycket av. När jag dessutom, som i det här fallet, hittar en bok med ett bokmärke efter drygt halva boken och inte vet om jag ens läst ut den (har ju haft världens lässvacka det senaste året) får jag nästan panik.
Nu har jag i alla fall läst ut den (igen?!) och tycker absolut att den var bra, men är så irriterad att jag försummat vad som antagligen är en riktigt bra historia.
7/10
Ps. Den här bloggen använder jag för att dokumentera om inte alla så de flesta böcker jag läser. Det för att jag själv ska komma ihåg det och inte hamna som i dilemmat ovan. Have mercy.