Beet bourgnignon ❤️

20150107-215324.jpgNär jag skrev recensionen om ”Green Kitchen Stories” blev jag så himla sugen på rödbetsbourgnignonen att jag var tvungen att göra den igår! Så. Himla. Gott. Har gjort den ett par gånger tidigare och blir succé varje gång 🙂20150107-215341.jpgMassor med rödbetor, morötter, rödvin och timjan!

Jag använde:

5 rödbetor
3 stora morötter
1 vitlöksklyfta (kan nog ta två)
1 gul lök
Massor med champinjoner (love it!)
3 dl rödvin
2 grönsaksbuljongtärningar
2 msk tomatpuré
2 tsk arrowrot (mer info om arrowrot längre ner)
Salt
Peppar
Timjan
Olivolja till stekning

20150107-215332.jpgServerade till: basmatiris samt röde ihop fetaost, salt, peppar, basilika och lite turkisk yoghurt som dressing.

Stek gul lök och vitlök tills löken  är mjuk. Tillsätt rödvin, buljong, kruddor, rödbetor och morötter (ej arrowroten). Låt småputtra tills rödbetor och morötter börjar kännas lagom mjuka.

Skiva champinjonerna och stek dem (jag stekte dem i smör för att jag tycker det är så jäkla gott!). Salta och peppra.

Tillsätt champinjonerna. Blanda arrowroten med lite av spadet så det löses upp. Blanda sedan ut i grytan. Tillsätt tomatpurén och rör om.

Tadaa klart! Är ännu godare dagen efter även om det är något speciellt att äta en nygjord gryta. Tycker det var gott med ris till men det går såklart att variera.

arrowrotArrowrot då? Jag har själv blivit bekant med detta ganska nyligen. Arrowrot används är en stärkelse som gör skyn tjockare, och på burken står att den är vanlig i särskilt asiatiska grytor där såsen ska vara fortsatt genomskinlig. Den finns i de flesta butiker bland de andra kryddorna. Så då vet vi vet (tror även den kan användas till annat då jag sett min rumskompis ha den i badrummet ibland, men det husmorstipset får jag kolla upp till en annan gång …).

Detta inlägg publicerades i Grytor, Recept, Vegan, Vegetarian. Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s