”Yin yoga – mindre stress och en friskare kropp”, Johanna Wickström

Yinyoga är en lugnare typ av yoga där du stannar i varje position länge. Praktiken är skapad för att sträcka ut och stärka kroppens fascia (bindväv) på djupet. Metoden är enkel men kraftfull, och hjälper inte bara kroppen att komma i form på ett unikt sätt utan ger även stark mental träning.

Boken är uppdelad i fem delar. Den första berättar vad yinyoga är, hur och varför den fungerar. En del handlar om meditationstekniker och en del visar de olika yogapositionerna, enkla att förstå i text och bild. Fjärde delen är skräddarsydda pass för till exempel den stressade eller den sömnlösa. Femte delen ger svar på vanliga frågor som författaren ofta får från sina elever.

Johanna Wickströms bok om Yin yoga ger en bra inblick kring vad det är, varför man bör göra det och hur. Det är en bra balans mellan fakta och övningar. Övningarna är dessutom bra illustrerade och finns i flera olika svårighetsgrader, vilket gör att även den mest oerfarna bör kunna hitta något. Bara min förkylning ger med sig ser jag fram emot att testa på detta 🙂

8/10

Detta inlägg publicerades i 2019, Betyg 7-8, Bokrecension, Facklitteratur, Norstedts. Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s